Aktualności

20-04-2024

W dniach 17-18 kwietnia Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu InterRevita. Gospodarzem wydarzenia było miasto Roeselare, które jest partnerem w projekcie.

Podczas pierwszej części spotkania Fundacja omówiła dotychczasowe wyniki projektu, a także zaprezentowała plan działania na kolejny semestr. Szczegółowo przedyskutowane zostały działania dotyczące wzajemnej oceny instrumentów polityki oraz wyboru dobrych praktyk.

Podczas drugiej części spotkania zaprezentowane zostały dobre praktyki zidentyfikowane przez miasto Roeselare w tym m.in.:

  • Dachy retencyjne
  • Park biznesowy Krommebeek
  • Projekt ograniczenia betonowej nawierzchni w dzielnicy Sint-Jozefs
  • Projekt rewitalizacji parkingu miejskiego

Dodatkowo przedstawiony został proces angażowania interesariuszy podczas przygotowywania oraz wdrażania projektów rewitalizacyjnych. 

09-04-2024

W dniach 4-5 kwietnia Fundacja Ochrony Krajobrazu była uczestnikiem konferencji dotyczącej celów zrównoważonego rozwoju zorganizowanej w ramach projektu SDGCultheritage - Let’s create an SDGs heritage. Wydarzenie zostało zorganizowane przez jednego z partnerów projektu Cypryjską Inicjatywę na rzecz Zrównoważonej Turystyki (CSTI) w Lefkarze. 

Konferencja miała na celu przedstawienie w jaki sposób sektor turystyczny może przyczynić się do osiągnięcia wszystkich 17 celów zrównoważonego rozwoju. 

Dodatkowo Fundacja uczestniczyła w spotkaniu partnerów, podczas którego omówiliśmy działania zaplanowane na najbliższe miesiące w tym publikację podręcznika dotyczącego dostosowania strategii i działań instytucji kultury i turystyki do celów zrównoważonego rozwoju. 

Notatka prasowa ze spotkania

29-02-2024

28 lutego Fundacja zorganizowała pierwszy z dwóch warsztatów szkoleniowych dotyczący promocji i wzrostu potencjału peryferyjnych regionów w Europie. Szkolenie odbyło się w ramach projektu ThisPLACED realizowanego przez Fundację przy wsparciu programu Kreatywna Europa.

Celem warsztatów było zidentyfikowanie odpowiednich strategii i narzędzi marketingowych, storytellingowych i brandingowych do promowania peryferyjnych regionów. Wraz z przedstawicielami muzeów, instytucji kultury, agencji rozwoju regionalnego oraz organizacjami pozarządowymi przeprowadziliśmy dyskusję na temat ich dotychczasowych działań podejmowanych na rzecz promocji mało znanych obszarów w Europie. Wspólnie omówiliśmy również sposoby wykorzystania dziedzictwa kulturowego, w tym zapomnianych i współcześnie niekultywowanych tradycji, w celu wzmocnienia potencjału turystycznego.

Podczas szkolenia zaprezentowany został również kurs szkoleniowy stworzony w ramach projektu ThisPLACED, który jest dostępny na platformie Google Classroom.

06-02-2024

W ramach projektu Central Mountains, Fundacja Ochrony Krajobrazu przygotowała krótki film prezentujący główne cele, które mamy zamiar zrealizować w ciągu najbliższych lat trwania projektu.

Zapraszamy do zapoznania się z wideo, aby poznać nasze podejście do tworzenia zrównoważonej przyszłości obszarów górskich.

Link do wideo

22-12-2023

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Za nami wspaniały rok bogaty w nowe doświadczenia i owocne spotkania. Wspólnie rozpoczęliśmy wiele nowych projektów, dzięki którym realizujemy nasze cele z zakresu ochrony krajobrazu naturalnego i kulturowego.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim za współpracę w minionym roku. Życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

Najlepsze życzenia od zespołu FOK!

18-12-2023

W dniach 11-16 grudnia odbyła się czwarta i tym samym ostatnia rezydencja artystyczna współorganizowana przez nas w ramach projektu ThisPLACED.

Tym razem artyści z  Hiszpanii, Włoch, Polski oraz Serbii odwiedzili hiszpańskie miasto Manises, które słynie z bogatych tradycji w przemyśle ceramicznym. Podczas pobytu mieli okazję odwiedzić m.in.:

  • Muzeum Ceramiki – gdzie dzięki eksponatom, które pokazują ewolucję rzemiosła ceramicznego w Manises dowiedzieli się o historycznym, artystycznym i kulturowym znaczeniu ceramiki w regionie.
  • Szkołę Ceramiki – gdzie zaprezentowane zostały obiekty, techniki i programy wykorzystywane podczas kształcenia przyszłych ceramików.

Ponadto artyści spędzili czas na poznawaniu miasta, w którym na każdym kroku można odkryć ceramiczne skarby, a także wymianie doświadczeń i inspiracji do stworzenia prac po zakończeniu rezydencji.

06-12-2023

W dniach 4-5 grudnia 2023 Fundacja Ochrony Krajobrazu była gospodarzem spotkania zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu SGDCultheritage.

Pierwszego dnia, wraz z naszymi partnerami z Cypru, Grecji, Włoch i Hiszpanii, wzięliśmy udział w warsztacie na temat celów zrównoważonego rozwoju w kulturze prowadzonym przez Joannę Tabakę z Zielonej Instytucji Kultury.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Mazowiecki Instytut Kultury, aby zainspirować się działaniami, które wprowadzają w celu ochrony klimatu.

Notatka prasowa ze spotkania

30-11-2023

W dniach 24-29 listopada odbyła się trzecia rezydencja artystyczna współorganizowana przez Fundację Ochrony Krajobrazu w ramach projektu ThisPLACED. Artyści z Hiszpanii, Włoch, Polski oraz Serbii odwiedzili Nowy Sad, stolicę regionu Wojwodina w północnej Serbii.

W ramach rezydencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących historii i dziedzictwa kulturowego Nowego Sadu, a także lokalnej sceny artystycznej. Wspólnie odwiedzili m.in.:

  • Sremski Karlovci, miasto znane z wydarzeń, które naznaczyły kulturalną, duchową i polityczną historię regionu Wojwodina
  • Galeria Maticy Serbskiej
  • Centrum Ekologiczne Radulovački

Ostatnia rezydencja odbędzie się w hiszpańskim mieście Manises.

23-11-2023

W dniach 21-22 listopada Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu partnerskim w ramach projektu Central Mountains

Podczas spotkania dyskutowaliśmy o zarządzaniu, komunikacji i kolejnych działaniach projektowych. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania i rozwijania marek regionalnych. Razem w partnerami omawialiśmy też rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę podczas rozwoju transgranicznych obszarów funkcjonalnych.

Już niedługo będziemy mogli sprawdzić zdobytą widzę podczas działań pilotażowych wdrażanych przez nas w Sudetach.

06-10-2023

W dniach 28 września - 1 października Fundacja Ochrony Krajobrazu była gospodarzem drugiej rezydencji artystycznej zorganizowanej we Wrocławiu w ramach projektu "ThisPLACED. Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości peryferyjnych regionów kulturowych w UE".

Razem z uczestnikami spędziliśmy niezwykle intensywne cztery dni, podczas których wspólnie odkrywaliśmy krajobraz kulturowy i życie artystyczne Wrocławia. Mieliśmy okazję odwiedzić m.in.:

  • Ośrodek Postaw Twórczych Zamek, gdzie poznaliśmy wspaniałych artystów i dowiedzieliśmy się więcej na temat historii pałacu w Leśnicy
  • Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta, gdzie zostaliśmy oprowadzeni przez kierownika pracowni – Macieja Sicińskiego
  • Galerię Studio BWA, gdzie zobaczyliśmy wystawę pt. Avec Plaisir odnoszącej się do twórczości Alaina Robbe-Grilleta
  • Galerię FOTO-GEN, w której miło zaskoczyła nas wystawa Równowaga
  • Jarmark Jadwiżański, podczas którego przenieśliśmy się do czasów średniowiecznych, a także spróbowaliśmy lokalnych produktów

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i ich przedstawicielom za gościnę i poświęcony nam czas!

Przed nami jeszcze dwie rezydencje, podczas których artyści będą mieli okazję poznać bliżej serbski Nowy Sad oraz hiszpańskie Manises.

18-09-2023

W dniach 13-14 września odbyło się drugie spotkanie partnerów w ramach projektu InterRevita.

Podczas wizyty partnerzy projektu mieli okazję podziwiać nie tylko krajobrazy i piękno lokalnej przyrody, ale także inwestycje realizowane w gminie.

Wspólnie zobaczyliśmy:

  • Centrum Kultury, z pracującymi tam ludźmi pełnymi pasji
  • Centrum Sportu i Rekreacji Silute z nowoczesnym sprzętem do ćwiczeń
  • Stadion Miejski w Silute
  • Panele słoneczne na dachach instytucji budżetowych

Był też czas na obejrzenie zrewitalizowanego placu w centrum miasta z nowo utworzonymi miejscami do cumowania łodzi.

Šilutė to z pewnością miasto, które stara się nadążyć za potrzebami swoich mieszkańców i jest dobrym przykładem i inspiracją dla partnerów projektu.

07-09-2023

W dniach 1-6 września odbyła się pierwsza rezydencja artystyczna ThisPLACED realizowana w ramach projektu "ThisPLACED. Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości peryferyjnych regionów kulturowych w UE". Rezydencja odbyła się we włoskim mieście Polverigi zlokalizowanym w regionie Marche. 

Podczas rezydencji artystycznej ThisPLACED, artyści mieli okazję odkryć część dziedzictwa regionu Marche oraz zanurzyć się w historii, kulturze i smaku. Uczestnicy odwiedzili m.in.:

  • Urbino, z jego urokliwym historycznym centrum i Pałacem Książęcym
  • Pesaro, z Muzeum Rossiniego i Sonosferą
  • Ascoli Piceno, z muzeum ceramiki, teatrem Ventidio Basso oraz lokalnymi produktami spożywczymi i winem

Po pobycie w regionie Marche zadaniem artystów będzie stworzenie pracy, która będzie nawiązywać do poznanego w czasie rezydencji dziedzictwa kulturowego. Kolejne rezydencje odbędą się w Wrocławiu, hiszpańskim mieście Manises oraz serbskim Nowym Sadzie.

10-07-2023

W dniach 8-9 lipca Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu inaugurującym projekt SDGCultheritage realizowany w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027. Spotkanie odbyło się we włoskim mieście Ascoli Piceno.

Podczas 2-dniowego pobytu wzięliśmy udział w szkoleniu dotyczącym wpływu instytucji kultury na zrównoważony rozwój środowiska. Dyskutowaliśmy również na temat aktualnego stanu realizacji projektu i działaniach, które czekają nas w najbliższej przyszłości.

W spotkaniu wzięli udział partnerzy Włoch, Grecji, Hiszpanii, Cypru oraz Polski.

05-07-2023

W ramach projektu InterRevita Fundacja Ochrony Krajobrazu przygotowała krótki film podsumowujący główne cele i założenia projektu z perspektywy wszystkich instytucji partnerskich.

Z filmu dowiedzą się Państwo więcej o głównych wyzwaniach stojących przed naszymi partnerami i pomysłach na ich rozwiązanie.

Zapraszamy do zapoznania się w wideo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom projektu za pomoc w realizacji nagrania.

24-05-2023

W dniach 23-24 maja 2023 r. odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu Central Mountains realizowanego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. 

W spotkaniu wzięli udział partnerzy z Polski, Słowacji, Węgier, Czech, Włoch, Austrii oraz Rumunii. 

Podczas 2-dniowego wydarzenia mieliśmy okazję omówić pierwsze działania, które będą realizowane w ramach projektu, a także zobaczyć jak dzięki międzynarodowej współpracy zmienia się oblicze Bieszczad.

20-04-2023

20 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ThisPLACED. Tym razem mieliśmy przyjemność spotkać się w Warszawie.

Celem spotkania było omówienie dotychczasowych postępów w projekcie czyli m.in. przedstawienie map obrazujących wybrane elementy dziedzictwa kulturowego ważne dla regionów partnerskich. Tematem dyskusji były również rezydencje artystyczne, których organizacją będziemy zajmować się w najbliższym czasie.

Dziękujemy wszystkim partnerom za produktywne spotkanie i liczymy na ciekawe efekty naszej współpracy w kolejnych miesiącach.

19-04-2023

W dniach 18-19 kwietnia odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu InterRevita, którego celem jest poprawa jakość życia w małych i średnich miastach. Razem z liderem projektu -  miastem Nowy Dwór Mazowiecki oraz pozostałymi partnerami z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Litwy oraz Łotwy omawialiśmy zagadnienia związane z rewitalizacją.

Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć projekty rewitalizacyjne prowadzone w mieście tj. dawne Kasyno Oficerskie, Twierdzę Modlin czy też bibliotekę.

Był to bardzo produktywny czas. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania przyniosą równie owocne dyskusje, dzięki którym będziemy mogli zmieniać na lepsze oblicze małych i średnich miast w Unii Europejskiej. 

15-03-2023

Z przyjemnością informujemy, że organizowany przez nas w ramach projektu ThisPLACED "Tu Umiejscowieni" konkurs na stworzenie pamiątki artystycznej nawiązującej do historii i wielokulturowości Dolnego Śląska został rozstrzygnięty!

Bardzo miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w konkursie zajęła Pani Sara Derbis z pracą „Tajemniczy Dolny Śląsk”. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

Praca wykonana przez autorkę przy użyciu tabletu graficznego przedstawia młodego mężczyznę, w którego okularach odbija się stylizowany na neon napis „Dolny Śląsk”. Element ten, jak i również przyciągający uwagę wyrazisty kolor, który dominuje w całej kompozycji, nawiązują do sławnych neonów wrocławskich. Na drugim planie znajdują się z kolei konturowo wyrysowane formacje skalne Gór Stołowych oraz zarys Zamku Czocha. Obydwa elementy  wskazują na bogactwo oraz różnorodność kulturową i historyczną regionu. Kompozycja łączy współczesność, podkreśloną przez postać mężczyzny i neony kojarzące się z rozrywkową sferą życia na Dolnym Śląsku, a zarazem tradycję nawiązującą do licznych zabytków regionu.

Gest mężczyzny przykładającego palec do ust, demonstrujący próbę uciszenia nas, oraz trzymane przez niego w tej samej ręce złote klucze, wprowadzają tajemniczą atmosferę, podkreśloną dodatkowo przez zaciemnione tło. Stanowi to metaforę ukrytych skarbów, które nawiązywać mogą do nieprzebranych bogactw Dolnego Śląska, nieodkrytych jeszcze przez szerszą publiczność.  

Praca idealnie wpisuje się w założenia konkursu i w ciekawy sposób opowiada o wielokulturowości Dolnego Śląska. Jeszcze raz gratulujemy autorce wygranej!

10-03-2023

W dniu 10 marca odbyło się II spotkanie Regionalnej Grupy Roboczej ThisPLACED ”Tu Umiejscowieni” zorganizowane w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej".

Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać pasjonującej prezentacji dotyczącej porcelany gozdnickiej wygłoszonej przez pana Mirosława Marciniaka z Domu Kultury w Gozdnicy, a także zapoznać się z historią tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku przybliżoną przez panią Karolinę Klimek z Piernikarni Śląskiej w Niemczy. W spotkaniu uczestniczyła również Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały również aktualne działania prowadzone w ramach projektu ThisPLACED oraz możliwości realizacji projektów międzynarodowych z zakresu kultury.

01-02-2023

W dniu 1 lutego 2023 r. miało miejsce spotkanie w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej".

Podczas spotkania partnerzy przedstawili postępy w pracy i dotychczasowe osiągnięcia, a także omówili napotkane wyzwania oraz sposoby jak je przezwyciężyć. Ponadto uczestnicy wyznaczyli harmonogram działań na najbliższe miesiące. Ustalono również datę kolejnego spotkania partnerskiego, które odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. w Warszawie.

21-12-2022

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zespół Fundacji Ochrony Krajobrazu pragnie przede wszystkim życzyć wszystkim wyjątkowego czasu pełnego radości, ciepła i niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery. W tym szczególnym okresie chcemy podziękować też wszystkim Partnerom za dotychczasową współpracę. Niech kolejny rok przyniesie jeszcze więcej możliwości i szans na wymianę wartościowych doświadczeń!

13-12-2022

Zachęcamy do wzięcia udziału konkursie ThisPLACED "Tu Umiejscowieni" organizowanym przez Fundację Ochrony Krajobrazu w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej”.

Celem konkursu jest stworzenie pamiątki artystycznej nawiązującej do historii i wielokulturowości Dolnego Śląska. Może ona wiązać się z istniejącym i dobrze rozpoznawalnym obiektem/tradycją, albo być propozycją mówiącą o zapomnianej, albo mało znanej części dziedzictwa regionu.

Więcej informacji na temat wielokulturowości Dolnego Śląska w kontekście przygotowania pracy konkursowej można znaleźć tutaj.

Konkurs skierowany jest do młodych artystów i artystek w wieku 18-31 lat (w tym m.in. uczniów i uczennic szkół plastycznych, techników oraz studentów i studentek kierunków artystycznych).

Link do regulaminu konkursu

Aby dowiedzieć się więcej o założeniach i celach konkursu zapraszamy do udziału w spotkaniu online, które odbędzie się 26 października 2022r., w godz. 11:00 – 12:30 na platformie Zoom.

Link do rejestracji

Zapraszamy do rejestracji i zgłaszania udziału w konkursie!

 

12-12-2022

W dniu 12 grudnia 2022 r. Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w wydarzeniu "Złap inspiracje! Jak promować projekty międzynarodowe" organizowanym przez Program Kreatywna Europa.

Spotkanie składało się z wykładu eksperckiego poprowadzonego przez Elizę Bujalską – założycielkę Fundacji Rozwoju Międzykulturowego EB oraz dyskusji plenerowej, podczas której głos zabrali przedstawiciele instytucji takich jak:

  • Fundacja Music Export Poland
  • Kids Kino Industry
  • Fundacja Centrum Cyfrowe
  • Millennium Docs Against Gravity

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję porozmawiać między innymi o tym jak skutecznie komunikować nasze działania, jak stworzyć rozpoznawalna markę, a także jak współpracować z partnerami zagranicznymi.

Wydarzenie było też okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących realizacji projektów międzynarodowych. Podczas spotkania promowaliśmy również nasz projekt ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości regionów kulturowych w Unii Europejskiej” oraz organizowany w jego ramach konkurs ThisPLACED "Tu Umiejscowieni".

17-11-2022

W dniu 15 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie partnerów projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej".

Spotkanie zostało zorganizowane przez lidera projektu - Fondazione Marche Cultura i miało miejsce w Ankonie. Celem spotkania było omówienie rezultatów pierwszych działań podjętych w ramach projektu, a także ustalenie harmonogramu kolejnych zadań.

Podczas spotkania mieliśmy również okazję zaprezentować wnioski po I spotkaniu Regionalnej Grupy Roboczej ThisPLACED „Tu Umiejscowieni” oraz przedstawić zidentyfikowane wówczas elementy dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.

26-10-2022

W dniu 26 października 2022 r. odbyło się I spotkanie Regionalnej Grupy Roboczej ThisPLACED „Tu Umiejscowieni” zorganizowane w ramach projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej".

W wydarzeniu wzięły udział ważne i aktywne instytucje z Dolnego Śląska, a także młodzi artyści. Podczas spotkania zostały przedstawione założenia konkursu dla młodych twórców na pamiątkę artystyczną dla Dolnego Śląska. Dodatkowo zaprezentowano również wiele istotnych i charakterystycznych dla Dolnego Śląska elementów dziedzictwa kulturowego, które mogą stać się inspiracją dla stworzenia pracy konkursowej.

Prezentacje ze spotkania dostępne są tutaj.

Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz owocną dyskusję!

10-10-2022

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu otwierającym działanie Regionalnej Grupy Roboczej ThisPLACED "Tu Umiejscowieni".

Fundacja Ochrony Krajobrazu, jako partner projektu ThisPLACED „Odkrywanie na nowo krajobrazów i tożsamości kulturowych regionów Unii Europejskiej” realizowanego w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027 zachęca do uczestnictwa w spotkaniu online dotyczącym rozpoczęcia projektu ThisPLACED.

Spotkanie odbędzie się 26 października (środa) 2022r. w godz. 11:00-12:30 na platformie Zoom.

Podczas spotkania ogłoszone zostaną założenia konkursu na artystyczną pamiątkę nawiązującą do wielokulturowości Dolnego Śląska, a także proponowane elementy dziedzictwa kulturowego, do którego nawiązywać powinny prace konkursowe.

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny tutaj

Celem spotkania jest również określenie unikalnych i ważnych dla regionu Dolnego Śląska elementów dziedzictwa kulturowego. Wśród takich elementów należy wymienić:

  • materialne elementy dziedzictwa;
  • niematerialne elementy dziedzictwa;
  • elementy krajobrazu przyrodniczego.

Agenda spotkania jest dostępna tutaj

Angażując się w działania Regionalnej Grupy Roboczej ThisPLACED "Tu Umiejscowieni" masz szansę:

  • Wziąć czynny udział w rozwoju i promocji dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska;
  • Nawiązać nowe kontakty i współpracę w ramach dolnośląskich oraz międzynarodowych środowisk  z zakresu kultury;
  • Wymienić zebrane doświadczenia, informacje i dobre praktyki w sektorze kultury.

Link do rejestracji

Zaproszenie skierowane jest zarówno do instytucji działających w sektorze kultury (w tym m.in. domów i ośrodków kultury, stowarzyszeń artystycznych, szkół plastycznych, fotograficznych oraz filmowych) jak i samych artystów i artystek (w tym m.in. uczniów i uczennic szkół plastycznych, techników oraz studentów i studentek kierunków artystycznych).

Zapraszamy do rejestracji i zgłaszania udziału w konkursie!

13-05-2022

W dniu 12 maja 2022 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt ForHeritage, którego partnerem jest Fundacja Ochrony Krajobrazu. Celem wydarzenia było przedstawienie głównych wyzwań i możliwych rozwiązań w zakresie zrównoważonego zarządzania dziedzictwem kulturowym.

W konferencji udział wzięli reprezentanci 7 różnych projektów UE oraz instytucji unijnych w tym przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury, Europejskiego Instytutu Banku Inwestycyjnego, a także programu Interreg Europa Środkowa. W wydarzeniu uczestniczyło również około 80 uczestników, przedstawicieli władz i instytucji lokalnych, regionalnych i krajowych, organizacji zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz osób prywatnych.

Prezentacje ze spotkania są dostępne tutaj.

Fundacja Ochrony Krajobrazu pełniła rolę wspierającą w organizacji całego wydarzenia od strony komunikacyjnej.

09-05-2022

Fundacja Ochrony Krajobrazu została wybrana partnerem inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus, której celem jest włączenie założeń Europejskiego Zielonego Ładu w codzienne życie i przestrzeń życiową mieszkańców Europy.

Nowy Europejski Bauhaus to twórcza i transdyscyplinarna inicjatywa, która wspiera:

  • wymianę doświadczeń pomiędzy światem nauki i technologii, sztuki i kultury;
  • przeciwdziałanie ekologicznym i cyfrowym wyzwaniom w celu zmiany naszego życia na lepsze;
  • współdziałanie w celu wspólnego rozwiązywania złożonych problemów społecznych.

Inicjatywa powstała w oparciu o wartości tj.: zrównoważony rozwój, ochrona klimatu i bioróżnorodności, estetyka i funkcjonalność, a także integracja społeczna i dostępność.

15-04-2022

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu dla pracowników instytucji kultury i jednostek samorządu terytorialnego.

Fundacja Ochrony Krajobrazu wspólnie z Fundacją MenedżerKultury.pl mają przyjemność zaprosić na warsztaty online. Podczas warsztatów szczegółowo omówione zostaną 3 narzędzia opracowane w ramach projektu “ForHeritage: Doskonałość w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym w Europie Środkowej”:

- Jak zaangażować społeczność? Dobre, czyli uczestniczące zarządzanie dziedzictwem kulturowym

- Dobre praktyki dotyczące rewitalizacji dziedzictwa kulturowego

- Instrumenty finansowe oraz innowacyjne schematy finansowania w sektorze dziedzictwa kulturowego

Webinarium odbędzie się 28 kwietnia (czwartek) 2022 r. w godz. 10.00 – 13.00 na platformie Zoom.

Zapoznaj się ze szczegółowym programem webinaru w formacie pdf.

Celem webinarium jest omówienie skutecznych rozwiązań w sektorze dziedzictwa kulturowego. Spotkanie przybliży uczestnikom szanse i możliwości płynące z wykorzystania wspomnianych narzędzi, a także poszerzy kompetencje w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowy.
Spotkanie organizowane przez Fundację MenedżerKultury.pl poprowadzi Iwona Solisz, zabytkoznawczyni i ekspertka w obszarze dziedzictwa kulturowego wsi oraz ochrony krajobrazu kulturowego. Szkolenie będzie miało charakter praktyczny. Przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi z prelegentką, dyskusja, case-study, a także ćwiczenia w grupach.

Link do rejestracji

04-03-2022

Projekt ThisPLACED "Rediscovering landscapes and identity of peripheral cultural regions across the EU", którego partnerem jest Fundacja Ochrony Krajobrazu, został zatwierdzony i uzyskał dofinansowanie w ramach programu Kreatywna Europa.

Głównym celem projektu jest zdefiniowanie korzystnego i autentycznego wizerunku dla peryferyjnych regionów kulturowych w UE oraz jego dalsze wykorzystanie w celu promocji tych regionów wśród szerokiej publiczności. Bazując na elementach dziedzictwa kulturowego takich jak zbiory, architektura, obiekty kulturalne lub archeologiczne, a także tradycje, legendy, muzyka oraz taniec, projekt zamierza stworzyć atrakcyjną tożsamość dla 4 obszarów pilotażowych. Wykorzystanie cennych walorów kultowych przyczyni się do rewitalizacji zaangażowanych obszarów.

19-01-2022

Fundacja Ochrony Krajobrazu bierze udział w badaniu dotyczącym relacji transgranicznych zachodzących pomiędzy różnymi podmiotami na pograniczu polsko-niemieckim w okresie pandemii COVID-19

Głównym celem projektu jest zbadanie prawidłowości nawiązywania, realizowania i kontynuowania relacji partnerskich w ramach projektów transgranicznych wraz ze wskazaniem trudności i zmian wywołanych wystąpieniem pandemii COVID-19.

Fundacja Ochrony Krajobrazu koncentruje swoje wysiłki nad poprawą współpracy w Sudetach w kontekście współpracy transgranicznej.

Link do ankiety

12-01-2022

Fundacja Ochrony Krajobrazu przygotowała krótki film dotyczący założeń oraz narzędzi opracowanych w ramach projektu kapitalizacyjnego ForHeritage.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem pod następującym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=uf9cCxJ4iFw

Wkrótce będziemy organizować szkolenia dotyczące opracowanych narzędzi dla instytucji kultury.

04-10-2021

Fundacja Ochrony Krajobrazu poszukuje osoby do wsparcie realizacji projektu ForHeritage realizowanego w ramach programu Interreg Europa Środkowa (www.interreg-central.eu/forheritage).

WYMAGANIA
• Student lub absolwent studiów wyższych w wieku od 18 do 31 lat
• Chęć podjęcia pracy w zakresie międzynarodowych projektów unijnych (Interreg)
• Bardzo dobra znajomość języka angielskiego
• Sprawność w pisaniu tekstów w języku polskim i angielskim
• Umiejętności analityczne
• Samodzielność i własna inicjatywa
• Zainteresowanie zagadnieniami rozwoju regionalnego

Prosimy o przesłanie CV na adres kontakt@krajobraz.edu.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

28-09-2021

Fundacja Ochrony Krajobrazu aplikuje do nowej edycji programu Kreatywna Europa w ramach projektu ThisPLACED "Rediscovering landscapes and identity of
peripheral cultural regions across the EU".

Partnerem wiodącym projektu jest Fundacja MARCHE CULTURA z Włoch. Projekt został złożony w ramach projektów współpracy europejskiej na mniejszą skalę. 

Projekty współpracy europejskiej to obszar grantowy wspierający działania kulturalne oparte na współpracy międzynarodowej podmiotów z sektora kultury i/lub kreatywnego. Projekty przyczyniają się do międzyna­rodowego obiegu dzieł i twórców oraz budowania publiczności, a także do włączania społecznego poprzez kulturę i sztukę, zmniejszania śladu węglowego sektorów, cyfryzacji i wdrażania tech­nologii w kulturze, budowania potencja­łu sektorów i rozwoju poszczególnych dziedzin sektora, takich jak architektura czy dziedzictwo kulturowe.

15-04-2021
12-09-2020

Członkowie Fundacji Ochrony Krajobrazu wzięli udział w cyklu kursów szkoleniowych zorganizowanych przez Partnerstwo Izerskie – Stowarzyszenie LGD z Gryfowa Śląskiego w ramach projektu ,,Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG  Polska – Saksonia 2014-2020 wraz ze Stowarzyszeniem Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt z Drezna. Celem projektu jest inwentaryzacja i identyfikacja starych saksońskich i polskich odmian owoców, powstanie sadów modelowych, zachowanie starych odmian na obszarze realizacji projektu oraz kształcenie i szkolenie mieszkańców w celu pokazanie wartości sadów jako elementu otwartego krajobrazu kulturowego, istotnego dla turystycznego i ekonomicznego rozwoju pogranicza.

25-06-2020

Eksperci z Fundacji Ochrony Krajobrazu są w trakcie realizacji badań archeologicznych na kilku niezwykle interesujących stanowiskach zarówno o charakterze osadniczym, jak i sepulkralnym z terenu województw: dolnośląskiego i mazowieckiego. Prowadzone prace badawcze owocują bogatymi odkryciami, które niewątpliwie przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat rozwoju osadnictwa ludzkiego na omawianym obszarze w okresie od późnej epoki kamienia – neolitu, aż po okres średniowiecza.

30-03-2020

W dniach 25-26 marca 2020 Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu otwierającym projekt ForHeritage dotyczącym wykorzystania rezultatów projektowych związanych z zarządzaniem dziedzictwem kulturowym.  W spotkaniu, które z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne odbyło się online, uczestniczyło 8 instytucji z 4 krajów (Polska, Włochy, Słowenia oraz Chorwacja). Partnerem wiodącym projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.

Strona internetowa: https://www.interreg-central.eu/forheritage 

Facebook: www.facebook.com/forheritagecentraleurope 

Projekt „ForHeritage. Doskonałość w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym w Europie Środkowej" jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020.

14-12-2019

W dniu 4 grudnia 2019 r. Komitet Monitorujący Programu Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa zatwierdził 9 projektów, które mają na celu wykorzystanie w praktyce rozwiązań wypracowanych na poziomie międzynarodowym mających największy potencjał w zakresie rozwiązywania problemów na obszarze Europy Środkowej. Wśród nich znajduje się projekt ForHeritage (poprzednio E4H), którego partnerem jest Fundacja Ochrony Krajobrazu. Projekt ma na celu upowszechnienie najlepszych praktyk w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym. 

07-10-2019

 

W dniu 2 października 2019 r. w Kielcach odbyło się spotkanie z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, podczas którego Fundacja Ochrony Krajobrazu zaprezentowała wnioski z przeprowadzonych wywiadów z instytucjami kultury w województwie świętokrzyskim. Instytucje kultury są kluczowe w całym systemie ochrony dziedzictwa kulturowego regionu i zapewnienia jego trwałości, ponieważ to one bezpośrednio zarządzają tym dziedzictwem i są odpowiedzialne za jego eksploatację, jak również realizują zadania związane z jego udostępnianiem.

W ramach analizy zidentyfikowano 13 dobrych praktyk, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa świętokrzyskiego.

04-10-2019

 

W najnowszym numerze kwartalnika „Wiadomości Konserwatorskie” (Numer 59/2019) ukazał się artykuł pt. „Partnerstwo publiczno-prywatne szansą na rewitalizację obiektów zabytkowych Europy Środkowej”.   

Tekst nawiązuje do działań projektu RESTAURA, przedstawiając możliwości wykorzystania mechanizmów modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w ratowaniu zagrożonego zniszczeniem dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy do lektury!

 

02-08-2019

 

Rozpoczęliśmy prace nad analizą przedsięwzięć z zakresu dziedzictwa kulturowego na obszarze województwa świętokrzyskiego. Głównym celem analiz jest ocena modelu funkcjonowania instytucji kultury oraz wskazanie tych przedsięwzięć, które poprzez uzyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej podwyższyły standard swoich usług, stały się bardziej samowystarczalne i mają realny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu świętokrzyskiego.

Produktem finalnym analizy będzie Przewodnik Dobrych Praktyk, który zostanie rozpowszechniony na poziomie krajowym i międzynarodowym.

05-04-2019

 

Rewitalizacja dziedzictwa kulturowego w XXI wieku i przyszłość modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie rewitalizacji - wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja w międzynarodowym gronie panelistów i uczestników konferencji zamykającej projekt „Restaura", zorganizowanej przez słoweński Wydział Studiów Biznesowych Instytutu Katolickiego.

Dyskusję wzbogaciło omówienie rezultatów 4 działań pilotażowych i publikacji naukowych zrealizowanych w ramach projektu „Restaura".

Konferencja, w której uczestniczyła Fundacja Ochrony Krajobrazu, odbyła się w Lublanie (Słowenia) w dniu 3 kwietnia 2019.

25-03-2019

 

W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Spotkania z zabytkami” (Numer 1-2, 2019) ukazał się artykuł pt. „Nowa formuła współpracy ratunkiem dla niszczejących zabytków".

Tekst nawiązuje do działań projektu „RESTAURA", przedstawiając możliwości wykorzystania mechanizmów modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w ratowaniu zagrożonego zniszczeniem dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy do lektury!

11-02-2019

 

W dniu 31.01.2019 r. w Jeleniej Górze w siedzibie Euroregionu Nysa odbyło się spotkanie Zespołu Tematycznego ARCHEOLOGIA w ramach euroregionalnej grupy roboczej ZABYTKI-PAMÁTKY-DENKMALE.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji samorządowych, naukowych oraz organizacji pozarządowych z Czech, Niemiec i Polski. Omówiono sposoby popularyzacji i promocji regionu pod kątem jego wyjątkowego bogactwa kulturowego, krajobrazowego i historycznego.

Fundacja Ochrony Krajobrazu przedstawiła pomysły współpracy w ramach programów INTERREG, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania.

Spotkanie było relacjonowane w lokalnych mediach.

28-01-2019

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w kolejnym spotkaniu partnerów projektu „RESTAURA", które odbyło się w dn. 24-25 stycznia 2019 w Warszawie.

Uczestnicy spotkania z satysfakcją zapoznali się z postępami prac w ramach działań pilotażowych. Równie pomyślnie wypadło podsumowanie warsztatów dla instytucji samorządowych, których efektem jest kilkanaście listów intencyjnych podpisanych przez przedstawicieli tych organów, a także wzrost zainteresowania partnerstwem publiczno-prywatnym widoczny w zwiększonej liczbie zapytań kierowanych do zespołu Helpdesku.

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

17-12-2018

 

Serdeczne życzenia składa Fundacja Ochrony Krajobrazu.

05-11-2018

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu wzięła udział w kolejnym spotkaniu partnerów projektu RESTAURA w mieście Buzet w Chorwacji.

Zainteresowanie uczestników wzbudził zwłaszcza XVIII-wieczny pałac Bigatti, który jest obiektem działań pilotażowych projektu, oraz pałac Verzi z tego samego okresu, rewitalizowany obecnie ze środków Unii Europejskiej.

Cennym punktem spotkania było szkolenie „Przygotowywanie projektów PPP dla obiektów zabytkowych" przeprowadzone przez ekspertów z chorwackiej Agencji ds. Inwestycji i Konkurencyjności (AIP).

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

22-10-2018

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że ukazała się książka pt. „Kultura chiribaya z doliny Tambo”, której wydanie współfinansowane było przez Fundację Ochrony Krajobrazu. Publikacja ta stanowi niezwykle ważny wkład polskiej nauki w poznanie i zrozumienie kultury chiribaya – jednej z najbardziej interesujących, a jednocześnie najmniej poznanych kultur archeologicznych prekolumbijskiego Peru.

Autor, opierając się na własnych badaniach na rozległym cmentarzysku El Pino w południowym Peru, opisuje do tej pory nieznane ugrupowania chiribaya zamieszkujące pomiędzy VI a XV wiekiem naszej ery dolinę rzeki Tambo. Prace zaowocowały odkryciem kilkudziesięciu grobów zawierających zmumifikowane szczątki ludzkie oraz niezwykle bogate i doskonale zachowane wyposażenie grobowe.

Te przełomowe badania odbiły się szerokim echem zarówno w Peru, jak i w Polsce. Fachowy periodyk „Archeologia Żywa” uznał je za jedno z dwóch najważniejszych osiągnięć polskiej archeologii w roku 2010.

Książka zawiera także bezcenny, w pełni skatalogowany, pochodzących z kilkunastu różnych kolekcji zbiór naczyń stanowiący obecnie najszerszą i najbardziej zróżnicowaną kolekcję ceramiki chiribaya znajdującą się w rękach naukowców.

Zachęcamy do lektury!

22-06-2018

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w konferencji Europolis, która odbyła się 15 czerwca 2018 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tematem przewodnim szóstej edycji wydarzenia było miasto obywatelskie.

FOK wzięła udział w panelu „Nie ma rewitalizacji bez partycypacji?”. Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnienia inicjującego i decydującego udziału mieszkańców w „uzdrawianiu” miast, który sprzyja żywotności i trwałości efektów rewitalizacji.

Wnioski zebrane podczas konferencji zostaną z korzyścią zastosowane w trakcie projektu „RESTAURA” realizowanego z udziałem FOK.

05-06-2018

 

Szóste spotkanie partnerów projektu „RESTAURA" odbyło się w Bratysławie w dn. 5-6.06.2018.

Oprócz wizyty studyjnej w willi Konventna, gdzie będzie realizowane działanie pilotażowe w ramach projektu, partnerzy odwiedzili zamek Devin, narodowy zabytek kultury Słowacji.

Więcej informacji

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

15-05-2018

 

W ramach drugiego spotkania partnerów projektu „BALTIC MAKERS" jego uczestnicy odwiedzili siedzibę partnera wiodącego projektu (AMI) w miejscowości Anykščiai na Litwie. AMI to inkubator sztuki, który przyjmuje rezydentów-twórców rękodzieła z takich dziedzin jak tkactwo, ceramika, stolarstwo artystyczne czy projektowanie przedmiotów użytkowych.

Jednym z punktów spotkania była dyskusja z zaproszonymi przez AMI rzemieślnikami i lokalnymi twórcami z Litwy i Łotwy, którzy podzielili się cennymi spostrzeżeniami co do sytuacji i potrzeb rynku rękodzieła w XXI wieku.

Projekt pn. „BALTIC MAKERS. Rzemieślnicy i lokalni twórcy z regionu Morza Bałtyckiego w obliczu komercjalizacji rękodzieła” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 4.1 programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

26-04-2018

 

26 kwietnia 2018 roku rozpoczął się kolejny sezon turystyczny na zamku Rihemberk. W tym kameralnym wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy okolicznych miejscowości i przedstawiciele administracji gminy Nova Gorica.

Zamek Rihemberk (Słowenia) jest jednym z czterech obiektów, w których realizowane są działania pilotażowe w ramach projektu RESTAURA. W przypadku zamku Rihemberk ich celem jest uzyskanie możliwie szerokiego publicznego konsensusu co do przyszłego wykorzystania zamku, przygotowanie całej niezbędnej do tego dokumentacji oraz wykorzystanie wniosków i dokumentacji przy ubieganiu się o finansowanie z różnych źródeł, w tym z rynku PPP.

Więcej informacji

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

11-04-2018

 

Strona internetowa projektu „RESTAURA" ma odświeżony wygląd! W przejrzysty sposób zostały na niej udostępnione ogólne informacje o projekcie, aktualności i publikacje przygotowane w ramach działań projektowych, takie jak „PPP w strategiach rewitalizacji dziedzictwa kulturowego ― podręcznik dla samorządów terytorialnych". Zespół Helpdesku chętnie odpowie na pytania dotyczące realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.

Strona jest przygotowana w języku angielskim. Zapraszamy!

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

29-03-2018

 

Wesołych świąt wielkanocnych życzy Fundacja Ochrony Krajobrazu.

20-02-2018

 

W dn. 15-16 lutego 2018 Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu partnerskim w Zagrzebiu w ramach projektu RESTAURA. Spotkanie organizował chorwacki Instytut ds. Rozwoju i Relacji Międzynarodowych (IRMO). W spotkaniu wzięła też udział przedstawicielka Wspólnego Sekretariatu programu Interreg Europa Środkowa z Wiednia.

Pierwszy dzień spotkania upłynął na omawianiu postępów projektu i dalszych działań. Drugiego dnia po przedpołudniowym szkoleniu dotyczącym realizacji projektów w formule PPP partnerzy wzięli udział w wizycie studyjnej. Odwiedzili m. in. nowoczesne muzeum utworzone w trybie PPP, a prezentujące ciekawą interpretację dziedzictwa osobistego z całego świata.

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

15-01-2018

 

„RESTAURA" włącza się w obchody roku dziedzictwa kulturowego Europy!

Projekt został zaliczony do prestiżowego grona inicjatyw realizowanych i promowanych w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Charakterystyczne logo i hasło „Dziedzictwo. Tu przeszłość spotyka się z przyszłością" będą towarzyszyć wszystkim działaniom projektowym do końca grudnia 2018.

#EuropeForCulture

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

20-12-2017

 

Serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne składa Fundacja Ochrony Krajobrazu!

08-11-2017

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu wzięła udział w 5. Targach Konserwacji i Restauracji Zabytków Dziedzictwo, które odbyły się w Warszawie.

Podczas panelu „Rola organizacji pozarządowych w procesie ochrony dóbr kultury i kształtowaniu przepisów w tym zakresie w Polsce” moderowanego przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków FOK zaprezentowała projekt „RESTAURA" i przedstawiła jego główne założenia i cele. Uczestnicy panelu otrzymali egzemplarze podręcznika „PPP w strategiach rewitalizacji dziedzictwa kulturowego ― podręcznik dla samorządów terytorialnych". Sam projekt oraz jego tematyka wzbudziły duże zainteresowanie wśród audytorium, czego wyrazem była ożywiona dyskusja.

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

25-10-2017

 

Podczas czwartego spotkania partnerów projektu „RESTAURA” Fundacja Ochrony Krajobrazu odwiedziła miasto Nova Gorica w Słowenii, które będzie realizować jedną z pilotażowych akcji rewitalizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jest nią objęty XIII-wieczny zamek Rihemberk.

Wiosną br. część zamku została wysprzątana i zabezpieczona, a następnie otwarta dla mieszkańców i zwiedzających. Po renowacji wieży zamkowej planowane jest otwarcie infoteki „Natura 2000” i zaplecza turystycznego, a także udostępnienie części zamku inwestorom prywatnym.

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

16-10-2017

 

W ramach projektu „RESTAURA" został opracowany dokument „PPP w strategiach rewitalizacji dziedzictwa kulturowego ― podręcznik dla samorządów terytorialnych". Podręcznik stanowi cenną pomoc dla podmiotów publicznych przygotowujących się do wdrażania projektów rewitalizacyjnych w formule PPP. Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w pracach merytorycznych i koordynowała prace nad polską wersją Podręcznika.

Podręcznik w języku polskim można pobrać tutaj: „PPP w strategiach rewitalizacji dziedzictwa kulturowego ― podręcznik dla samorządów terytorialnych".

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

 

28-09-2017

 

W dniu 26.09.2017 w Jeleniej Górze odbyły się warsztaty w ramach projektu „Polsko-Niemiecki Szlak Piwny" dla przedstawicieli podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych z pogranicza polsko-saksońskiego. Podczas spotkania omawiana była koncepcja szlaku piwnego powstającego na pograniczu polsko-saksońskim.

Fundacja Ochrony Krajobrazu planuje aplikować o dofinansowanie na realizację szlaku z programu Interreg Polska-Saksonia.

Projekt pn. „Wspólna koncepcja i promocja Polsko-Niemieckiego Szlaku Piwnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska–Saksonia 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

20-09-2017

 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „BALTIC MAKERS" za nami. Partnerzy z Litwy, Polski, Łotwy i Finlandii przedstawili na nim zarys planowanych działań i przedyskutowali metodologię ich realizacji. Została też podpisana umowa partnerska.

Pierwszym zadaniem partnerów jest opracowanie analizy dotyczącej rękodzieła, jego twórców i odbiorców w krajach nadbałtyckich, w których działają instytucje partnerskie uczestniczące w projekcie. Fundacja Ochrony Krajobrazu przygotowuje część poświęconą sytuacji rzemiosła w Europie i regionie Morza Bałtyckiego w XXI w.

Projekt pn. „BALTIC MAKERS. Rzemieślnicy i lokalni twórcy z regionu Morza Bałtyckiego w obliczu komercjalizacji rękodzieła” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 4.1 programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

25-08-2017

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu przeprowadza ankietę na temat koncepcji „Polsko-Niemieckiego Szlaku Piwnego" planowanego na pograniczu polsko-saksońskim. Ankieta jest skierowana do polskich i niemieckich instytucji i podmiotów związanych z turystyką w regionie.

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety on-line!

Ankieta on-line w języku polskim: proszę kliknąć TUTAJ.

Projekt pn. „Wspólna koncepcja i promocja Polsko-Niemieckiego Szlaku Piwnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska–Saksonia 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

10-07-2017

 

W ramach projektu „RESTAURA" powstał praktyczny podręcznik dla wszystkich, którzy planują rewitalizację obiektów zabytkowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Podręcznik krótko i rzeczowo objaśnia, czym jest i czym nie jest PPP, opisuje modele finansowania prac rewitalizacyjnych i dzieli się dobrymi praktykami obowiązkowej współpracy z konserwatorem zabytków.

Wywody teoretyczne są wsparte ponad 30 przykładami udanych projektów PPP w rewitalizacji z całego świata. Podręcznik zawiera też odsyłacze do przydatnych materiałów w internecie oraz bogatą bibliografię.

Przygotowanie podręcznika koordynowała Fundacja Ochrony Krajobrazu w ramach projektu RESTAURA. Podręcznik w języku angielskim można pobrać tutaj: "Handbook on PPP in built heritage revitalisation projects (PDF)".

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

22-05-2017

 

Fundacja Ochrony Krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu partnerskim zorganizowanym w mieście Hnúšťa na Słowacji w ramach projektu „RESTAURA" realizowanego ze środków programu Interreg Europa Środkowa. Podczas spotkania Fundacja zaprezentowała postęp prac w ramach pierwszego pakietu roboczego oraz uczestniczyła w warsztatach tematycznych na temat PPP w kontekście planowanych pilotaży w czterech miastach uczestniczących w projekcie.

Projekt pn. „RESTAURA. Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych poprzez mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.